НКРЕ підвищила тариф на передачу електроенергії для НЕК "Укренерго" на 54,6% (з 155,4 гривень до 240,23 гривень за мегават-годину без ПДВ). На ринку тут же заговорили про подорожчання електроенергії для бізнесу і населення наполовину від нинішнього цінника. А транспортники навіть підняли питання про перегляд цін на проїзд на метро, ​​трамваях і тролейбусах через стрибок цін на електроенергію. Хоча, за твердженням мера Києва Віталія Кличка, поки подорожчання проїзду не буде.

Як пояснив "Стране" керівник НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев, насправді підвищення цін на електроенергію для населення і бізнесу буде не таким істотним. Замість 50% цінник виросте всього на пару відсотків. Але це на першому етапі. Надалі Рябцев не виключає "кратного підвищення, може навіть в 7-10 разів".

Плюс 54% до тарифу замість 400%

НКРЕ переглянула тариф для "Укренерго" на цих вихідних. При цьому спочатку планувалося підвищення тарифу набагато істотніше - нема на 54,6%, а більш ніж удвічі (до 327,97 гривень за мегават-годину). У розрахунках самої "Укренерго" фігурує ще більша цифра - 604,5 гривень за мегават-годину. Тобто оператор вимагав, щоб йому підвищили тариф вчетверо.

Необхідність різкого підвищення тарифу в "Укренерго" обґрунтували великими боргами перед "зеленої енергетикою". Як уже писала "Країна", українська влада зобов'язалися платити виробникам електроенергії за завищеними розцінками, через що в останні роки в Україні спостерігається справжній бум будівництва сонячних і вітро-електростанцій. Але бюджет таких витрат явно не тягне, і тому перед виробниками (серед яких, до речі, чимало представників вітчизняного політичного бомонду) сформувався борг.

Уряд вже домовився з "зеленими" про зниження тарифів і припинення повального запуску нових генеруючих потужностей (підписаний меморандум і є відповідний законопроект), але проблему без підвищення тарифів на передачу електроенергії все одно не вирішити.

У підсумку зійшлися на золотій середині і вирішили підвищити тарифи не вчетверо, а на 54%. Решта кошти, яких бракує "Укренерго" має взяти в кредит у міжнародних фінансових організацій.

"Поки так. Але, звичайно, в подальшому тариф на передачу буде тільки рости. Причому кратно - в 7-10 разів. Інакше не вдасться підтримувати мережі в належному стані, а це загрожує масштабними аваріями, аж до блекаутов. Зрозуміло, що влада побоюється відразу підвищувати тариф вчетверо, тому вирішили розбити підвищення на кілька етапів ", - говорить Рябцев.

Скільки доведеться платити

Головне питання, яке цікавить людей і бізнес, що буде з тарифами для споживачів і чи варто очікувати подорожчання на 54% вже з серпня.

Як пояснив "Країні" Геннадій Рябцев, дзеркального підвищення тарифів (тобто на 54%) точно не буде. Справа в тому, що тариф для "Укренерго", який переглянула НКРЕ, - це вартість передачі електроенергії. Її оплачують обленерго і потім закладають в тариф для кінцевого споживача. Але в будь-якому випадку - це лише частина цінника на електроенергію. "Це невелика частка в платежі на світло - всього кілька відсотків. Чим більше ви споживаєте електроенергії, тим вище в результаті і сума цього платежу", - пояснив Рябцев.

За його словами, підвищення тарифів для "Укренерго" на 54% може призвести до зростання цінника на електроенергію для населення і бізнесу приблизно на 2%. Тобто, якщо зараз люди платять по 1,68 гривень за кіловат, то після подорожчання цифра складе 1,71-1,72 гривні. "Не всі навіть помітять таке подорожчання", - говорить Рябцев.

Але варто враховувати ще й скасування пільгового тарифу (90 копійок за кіловат при споживанні до 100 кіловат на місяць), яким в рамках домовленостей з "зеленої енергетикою" теж вирішили пожертвувати. Таким чином середній цінник для населення, який з урахуванням пільгових 100 кіловат за 90 копійок становив 1,08 гривень за кіловат, може вирости майже на 65 копійок, а це вже відчутно.

Бізнес також не вірить, що вкладеться в пару копійок.

"Ми підраховували, що плановане підвищення тарифу для" Укренерго "вчетверо призведе до подорожчання електроенергії приблизно на 50 копійок за кіловат. Тобто нинішнє підвищення на 54% - це плюс 12-13 копійок на кожному кіловат", - пояснили нам на одному з підприємств .

І додали: подорожчання електроенергії закладуть в ціни на свою продукцію, так як тариф впливає на собівартість.

"Нас вже попередили, що і далі електроенергія дорожчатиме. Ми теж будемо змушені піднімати цінник на свої товари - іншого виходу просто немає. Я все розумію - борги" Укренерго ", зношені мережі. Але чомусь наші колеги у Східній Європі вже зараз мають можливість купувати електроенергію дешевше, ніж ми. А якщо в Україні будуть і далі рости тарифи, то ми вже почнемо втрачати свої конкурентні переваги ", - кажуть виробничники.