У харчову промисловість пальмова олія прийшла в 90-х роках. З тих пір його популярність неухильно зростає з року в рік.

Цей рослинний жир в рази здешевлює собівартість продуктів, дозволяючи виробнику виручити більше грошей.

Небезпека пальмової олії

Його отримують з листя і плодів олійної пальми, що росте в Малайзії та Індонезії. Це масло знайшло активне застосування в молочній промисловості.

вершкове масло і пальмова олія
вершкове масло і пальмова олія

Рослинний жир набагато дешевше тваринного, але, на думку ВООЗ, вельми шкідливий для здоров'я людини. Унаслідок високої температури плавлення (38-40 °C) пальмовий жир при вживанні всередину не засвоюється повністю. Він перетворюється на подобу пластиліну і відкладається на стінках судин. Згодом це призводить до атеросклерозу, порушення обміну речовин, а в деяких випадках – до онкології.

З додаванням "пальми" в продукти харчування боротися складно, поки держава не прийме відповідних законів. Однак можна навчитися визначати для себе, чи містить продукт цей шкідливий жир чи ні.

Упаковка

Зі 100% точністю виявити вміст пальмової олії в продукті може тільки спеціальна експертиза. Однак і рядовий покупець при належній уважності здатний "викрити" недобросовісного виробника.

вершкове масло
вершкове масло

Не лінуйтеся вивчати упаковку продукту. Деякі виробники не приховують додавання пальмової олії. Однак багато хто все ж маскують його під інгредієнтом «рослинні жири» або «замінник молочного жиру» (ЗМЖ).

Ціна

Не женіться за дешевими продуктами. Низька ціна в 99% випадків говорить про наявність "пальми" в складі. Однак і дорогий продукт не гарантує її відсутність.

Сир і сметана

Якість сметани визначає ДСТУ 4418:2005, а сиру – ДСТУ 4554:2006. Якщо вони присутні на упаковці, можете бути впевнені, що в складі молочних продуктів немає рослинних жирів.

Навіть якщо в складі сметани вказані всього два інгредієнта: закваска і нормалізовані вершки, не поспішайте розслаблятися. Так багато виробників хитрують, оскільки пальмова олія може міститися в вершках.

Вдома можна провести ряд тестів. Так, сметана без "пальми" в холодильнику завжди густіє, а на гарячому млинці виділяє сироватку. Продукт з рослинним жиром при температурних перепадах Так себе не веде.

Справжній сир в кімнатних умовах з часом починає підкисати, але при цьому він не змінює колір. "Пальмовий" продукт заветрітся, покриється жовтуватою скоринкою, але смак його не зміниться.

Сир

ДСТУ 4395:2005 або ДСТУ 6003: 2008 (для м'яких чи для твердих сирів) на упаковці – вірний знак, що сир не містить рослинної олії. Справжній продукт на сонці розм'якшується, а рослинний аналог, навпаки, твердне і виділяє великі краплі жиру.

сир
сир

Сир з ЗМЖ має "мильний" присмак. Він також досить сильно кришиться при різанні. У назві він як правило позначається як "сирний продукт".

Вершкове масло

Справжнє масло робиться тільки з пастеризованих вершків. Якщо в складі присутні наступні інгредієнти-відмовтеся від покупки:

  • замінник молочного жиру;
  • рафіновані дезодоровані, модифіковані масла;
  • консервант.

вершкове масло
вершкове масло

Якщо на упаковці відсутня ДСТУ 4399: 2005, швидше за все, всередині продукт з «пальмою».

Якісне вершкове масло на гарячій сковороді не шипить. При підвищенні температури на його поверхні можна помітити білу плівку.

Продукт з рослинним жиром при плавленні утворює однорідну рідину.