В Україні при зміні постачальників газу іноді відбуваються конфлікти-деякі побутові споживачі скаржаться, що компанії загрожують проблемами, якщо вони підуть до іншого продавця.

Серед можливих неприємностей-відключення від "газової труби" через нібито виявлені порушення, нарахування боргів заднім числом або взагалі примусове повернення "в рідну гавань". Трапляються і "м'які " способи тиску на людей.

Експерти з комунальних питань такі ситуації називають "газовим кріпацтвом". За їх словами, існує цілий ряд бар'єрів, які можуть зустрітися споживачам. Ми розібралися, якими саме вони бувають, і кому скаржитися людям, якщо вони з цим зіткнулися.

1. Оприлюднення тарифів на газ із запізненням

Це найперший бар'єр, який виник після того, як у серпні 2020 року в Україні відкрили ринок газу. Постачальники газу почали публікувати свої тарифи на наступний місяць із запізненням.

Згідно із законодавством, зміна ціни на природний газ може здійснюватися виключно з 01 числа місяця. А газзбути зобов'язані оприлюднити детальну інформацію про зміну ціни за 5 днів до введення її в дію (докладніше про правила можна прочитати в роз'ясненнях на сайті НКРЕКП).

Люди, які могли б змінити постачальника, дізнавалися про те, скільки буде брати за газ їх поточний, тільки в кінці місяця, коли часу на якісь зміни не залишалося.

Після реакції НКРЕКП це питання практично вирішилося-газопостачальні компанії публікують нові тарифи вчасно.

2. Загрози відключення газу

Іноді люди скаржаться, що при спробі змінити постачальника їм погрожують відключити газ. Причини для відключень бувають різними.

"Є окремі випадки, коли облгази або газзбути зазвичай усно або в телефонній розмові загрожують людям, що вони будуть мати проблеми, якщо змінять Постачальника», - сказала координатор енергопрограм Громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко.

За її словами, такі заходи впливу на людей дуже дієві: коли в селі або невеликому місці відключили когось одного, спрацьовує "сарафанне радіо «і про те, що» відключають через зміну Постачальника", знають всі жителі.

3. Знаходять проблеми, яких раніше не помічали

Коли людина змінює постачальника, у нього можуть знайти проблеми, які газовики раніше не помічали.

"Приходить облгаз і перекриває трубу. Причому часом перекривають трубу невідомі особи. Перелізли через хвіртку в селі (у нас є фото), опломбували лічильник або просто перекрили кран і пішли. Звали поліцію. Поліція шукає невідомих. Це конкретний випадок. Ніна Петрівна звуть цю споживачку. Їй 88 років», - сказала Бойко.

За словами члена НКРЕКП Ольги Бабій, питання можуть виникнути до проектно-технічної документації споживачів.

"Облгази або будь-які газорозподільні компанії мають питання до проектної документації споживачів. Вони можуть сказати: ми подивилися ваш проект, у вас кран не такий, він аварійний. Приходять і починають відключати. Люди не знають свої права, не знають вимог проектної документації. А проектна документація дуже часто 80-х, 90-х років. Завжди може бути щось не те з лічильником. І тут же цікаво, що людей не просто відключають, а " тому, що аварія». Адже через карантинні обставини споживача не можна просто так відключити. Треба знайти підставу. І людей відключають нібито через аварійну ситуацію. Ми починаємо розбиратися і з'ясовується, що у споживача один проект, а в облгазу інший», - сказала Бабій.

4. "Температурний коефіцієнт"

Також, за даними «Опори», постачальники можуть карати клієнтів гривнею, виписуючи їм борги за нібито «температурні коефіцієнти».

«Ми знаємо про випадок, коли люди, які вирішили змінити постачальника, отримали рахунки не просто з коефіцієнтними боргами, а з боргами від 2015 року. І прийшло повідомлення, що їм відріжуть газ. Після того, як було піднято шум, вже через місяць було зазначено, що це рекомендована сума. Тобто, зазначено, що цей борг не обов'язково платити», - пояснила Бойко.

5. "Загублені" ЕІС-коди

Трапляються і «м'які " способи натиснути на споживачів, пов'язані з так званими ЕІС-кодами - ідентифікаційними кодами споживачів газу. Їх друкують на платіжках, які споживачі отримують за розподіл газу (так звані «платіжки за доставку»). Щоб змінити постачальника, потрібно вказати ЕІС-код.

«У нас була інформація, що один облгаз його взагалі не публікує. І частина облгазів публікує його вертикально, на зрізі платіжки. Фактично, по лінії відриву. В кінці жовтня до нас були масові звернення від людей, які хотіли змінити постачальника, але не могли знайти цей код», - сказала Бойко.

6. "Назад у минуле"

У "Нафтогазі" також нещодавно заявили, що в Мелітополі Старий постачальник «забрав назад» клієнтів, які від нього пішли.

"Там постачальник газу переводить людей, які від нього пішли, без їхньої згоди назад до себе. Це вже почалося масово, кожен день є такі клієнти. Тобто, клієнт переходить до нового постачальника, а його тихенько забирають назад. Клієнт дізнається від нас, «Нафтогазу " як від Постачальника, що він більше не наш клієнт, тому що його забрали. Зрозуміло, що у людей шок. Це технічно можливо. Ми скаржимося до НКРЕКП, клієнти скаржаться. Сподіваємося, що це вирішиться», - сказав директор ЦПК «Нафогаз України» Максим Рабінович.

Кому і як скаржитися

Цей перелік методів нечесної гри з боку різних постачальників газу неповний. В» опорі " кажуть, що проблеми, з якими стикаються споживачі, весь час змінюються. Тому те, на що люди скаржилися у вересні або листопаді 2020 року, не факт, що буде масово зустрічатися в 2021 році. Тоді, можливо, постачальники знайдуть нові способи змусити споживачів залишатися з ними.

«У разі зловживань операторів систем розподілу ми застосовуємо відносітеьно них санкції, здійснюємо перевірки, виносимо застереження і реагуємо як регулятор. На ринку газу максимальний штраф для постачальників за одне порушення-850 тисяч гривень", - зазначила член НКРЕКП Ольга Бабій.

У НКРЕКП розповіли, за яким алгоритмом можуть діяти споживачі, які вважають, що зіткнулися з несправедливістю з боку постачальників.

  • 1. Звернутися до постачальника. Якщо скарга обґрунтована, проблему повинні вирішити;
  • 2. Якщо проблему не вирішили протягом 30 календарних днів, слід звернутися до НКРЕКП зі скаргою про проведення позапланового контролю та врегулювання питання.

На сайті НКРЕКП є роз'яснення, які існують вимоги до звернення громадян, а також скільки часу займає розгляд, які питання не розглядаються. Зразок звернення можна завантажити на сайті регулятора.

"Коли споживач звертається до Національної комісії за відсутності реагування оператора системи розподілу або постачальника НКРЕКП здійснює позапланову перевірку і зобов'язує цього монополіста належним чином виконати свої зобов'язання по відношенню до споживача. Споживач повинен розуміти, що йому є куди звернутися. Комісія буде ці скарги розглядати і оперативно на них реагувати», - пояснила Бабій.