Пенсійний фонд України закінчив 2020-й з "дірою" 13,2 млрд грн. При цьому план надходжень не виконали на 19,5 млрд грн.

Про це йдеться в оперативних даних Пенсійного фонду, розміщених на офіційному сайті відомства. Доходи Пенсійного фонду впали в квітні (при плані в 23,2 млрд вдалося отримати всього лише 19,5 млрд грн).

Це значно менше, ніж у попередні місяці. Одна з причин: з лютого скасували високі штрафи за роботу співробітників без офіційного оформлення. Це призвело до тінізації праці. Крім того, на таку статистику вплинув карантин і тимчасове скасування ЄСВ для фізосіб-підприємців.

пенсія, старенька, виплати, старість
пенсія, старенька, виплати, старість

В результаті 2020 рік Пенсійний фонд закінчив з величезною дірою в розмірі 19,7 млрд грн. 2021-й може бути навіть складнішим: перенесли обов'язкове введення обліку (реєстраторів розрахункових операцій, РРО), частину фізосіб-підприємців звільнили від сплати єдиного соцвнеску, а бюджет Фонду урізали.

Бюджет Пенсійного фонду складається з єдиного соціального внеску (ЄСВ) – його платить із зарплати кожен офіційно працюючий і з дотацій з державного бюджету. У 2020 – му загальний бюджет був на рівні 466 млрд грн, з яких тільки 281,6 млрд-внески з зарплат працюючих.

Через високу тіньову зайнятість Пенсійному фонду не вистачає коштів на те, щоб повністю компенсувати витрати на пенсії. Українців, які офіційно не оформляються, їх роботодавці фактично позбавляють можливості отримувати в майбутньому гідні виплати, караючи також і нинішніх пенсіонерів.

пенсія, старенька, виплати, старість
пенсія, старенька, виплати, старість

Порівняно з 2019 роком сукупні доходи зросли на 31,2 млрд грн (7%). Різниця між загальними доходами і витратами склала 13,2 млрд грн.

Пенсійний фонд ризикує опинитися банкрутом

В Україні всього за рік, з липня 2019 року по липень 2020-го, кількість співробітників, які платять внесок до Пенсійного фонду, скоротилася на 565 тис.осіб. Зараз для більшості українців такі зміни непомітні: пенсії платили і платитимуть. Але ось проблеми в Пенсійному фонді накопичуються.

У 2021-му із загальної скарбниці доведеться перевести рекордні 203,8 млрд грн. Екс-міністр соцполітики Андрій Рева підсумував: це шлях до банкрутства солідарної пенсійної системи. І, на його думку, це робиться навмисно.

«З тіньовою економікою ніхто не бореться. Не треба придумувати велосипед-не треба без підкріплень доходами збільшувати витрати. Хочу, щоб всі розуміли: я за те, щоб росли пенсії і виплати. Але не можна урізати доходи і підвищувати разом з тим витрати. Як підвищити доходи? Це може бути збільшення мінімальної та основної зарплат, детінізація. Обов'язково повинні бути найжорстокіші заходи по відношенню до тих, хто наймає людей і не оформляє їх на роботу», – розповів Рева.