У Нацбанку вказують на можливі "негативні" наслідки в результаті обмеження граничного розміру комісії. Це нововведення прописано в законопроекті №4364, який обговорюється в парламенті, зокрема, в Національній раді реформ, передає прес-служба НБУ.

У Центробанку відзначили, що такої ж позиції дотримуються в підкомітеті з питань функціонування платіжних та інформаційних систем Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики.

ПриватБанк
ПриватБанк

"Ми наголошуємо на необхідності збереження виключно ринкових підходів до регулювання комісії інтерчейндж, адже це дає можливість фінансовій індустрії забезпечувати подальше зростання безготівкових платежів",-розповіла голова підкомітету Ольга Василевська-Смаглюк.

За її словами, це також сприяє скороченню частки тіньової економіки і зростанню надходжень до держбюджету в результаті цифровізації платежів.

При цьому ініціатори обмеження граничного розміру комісії інтерчейндж впевнені, що це гармонізує українське законодавство з нормами Євросоюзу. Також це призведе до зменшення цін на товари та послуги.

Зі свого боку, в Центробанку посилаються на результати впровадження в 2015 році адмінрегулювання інтерчейндж в ЄС.

Зокрема, йдеться про такі наслідки:

  • зросла вартість річного обслуговування кредитних карт;
  • зникли пропозиції щодо безкоштовного обслуговування дебетових карт;
  • зменшилася кількість карт в обігу і середня кількість на одну людину;
  • збільшилася вартість овердрафтів та отримання кредитних коштів;
  • подорожчали транскордонні операцій - за межами країни банку-емітента;
  • скоротилися програми кешбек зі стимулювання безготівкових розрахунків-вони існують, але не дають можливості повернути істотну суму.

ПриватБанк
ПриватБанк

Що стосується України, в Нацбанку вказали, що обмеження комісії інтерчейндж може призвести до зупинки розвитку і згортання POS-термінальної мережі.

До того ж збільшиться вартість обслуговування банківських рахунків і карт для громадян. Крім того, скоротяться програми лояльності – кешбек, кредитні ліміти, пільговий період на кредитній картці.

Також на негативні наслідки від впровадження такої ініціативи вказав заступник голови правління в Ощадбанку Антон Тютюн. Він спрогнозував зростання цін на банківські послуги, зниження банківської індустрії, збільшення цін у супермаркетах, скорочення податкових надходжень.

Серед іншого банкір підкреслив, що проти введення зазначеного обмеження виступають всі банки, платіжні системи, Мінфін. Одночасно його підтримує великий Рітейл.

Варто відзначити, що інтерчейндж передбачає оплату комісії банком, який обслуговує торгову точку. Її отримує банк-емітент, карткою якого розплатилися.

Нагадаємо, законопроект № 4364 про платіжні послуги зареєстрований у парламенті 12 листопада минулого року. перше читання документ пройшов 19 лютого 2021-го.