Через відсутність однієї коми в прийнятому в грудні 2020 року Законі №1053-IX "Про реабілітацію осіб з обмеженнями життєдіяльності" 2,5 млн застрахованих українців могли втратити матеріальну допомогу в разі хвороби.

Депутати знайшли помилку і збираються її виправити новим законодавчим актом, однак Фонд соціального страхування України (ФССУ) вже зараз відчуває проблеми з виплатою лікарняних – не через законодавчі упущень, а через обмежені надходження від єдиного соціального внеску.

На згадану помилку група народних депутатів вказала 2 березня, зареєструвавши законопроект №5187.

Лікарі, скріншот з youtube
Лікарі, скріншот з youtube

У ньому зазначається, що законом №1053-IX вносяться зміни до Закону "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування", згідно з якими причина одного зі страхових випадків вказана "по тимчасовій непрацездатності на період реабілітації внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві".

Так як між словами "на період реабілітації" і "внаслідок захворювання або травми" пропущена кома, депутати зробили висновок, що основний вид страхових випадків – по тимчасовій непрацездатності внаслідок захворювання або травми, не пов'язаної з нещасним випадком на виробництві", виключається із закону.

А на допомогу, у разі вступу закону з червня в запропонованій редакції, могли б претендувати тільки тимчасово непрацездатні на період реабілітації (33 тис.осіб на рік проти 2,5 млн, які отримували допомогу за виключеним положенням).

Депутати запропонували виправлене формулювання в зазначеному законопроекті, з яким погодилися і автори оригінального документа. Однак вони вказали, що висновки про припинення виплат лікарняних з червня – навіть якби помилку не виправили – є "вершиною популізму".

"Говорити, що законом Про реабілітацію (за який, до речі, проголосували народні депутати, що вказують на помилку) ми скасували лікарняні, – вершина популізму. Тому як виплата лікарняних при тимчасовій втраті непрацездатності прописана в законі "про загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (ч.2 ст. 22), Кодексі законів про працю (ч. 2 ст. 2) і в "Основах законодавства про охорону здоров'я" (ст. 41). Ці акти гарантують право на допомогу у зв'язку з хворобою", – пояснила виданню "Гордон" заступник голови Комітету Верховної Ради з питань охорони здоров'я і один з ініціаторів законопроекту Оксана Дмитрієва.

до лікарні везуть поранених бійців ООС
до лікарні везуть поранених бійців ООС

Проте проблеми з виплатами лікарняних існують і без законодавчих "ляпів". 16 березня у ФССУ повідомили про зволікання з перерахуванням коштів на лікарняні та декретні (1,8 млрд грн). На той момент затримка вже становила 3 тижні.

Причиною цього стало зростання страхових випадків у грудні 2020 року через пандемію, пояснили у Фонді. Таким чином доходів ФССУ вистачає для фінансування лікарняних за заявками, поданими в 2021 році, але заборгованість зберігається через грудневі борги.

"Це пов'язано з додатковим навантаженням, яке Фонд отримав через пандемію-істотно зросли витрати за лікарняними, також на нас було покладено фінансування самоізоляції українських працівників, страхові виплати медикам і т.п. наприклад, у грудні 2020 року Фонд прийняв на оплату лікарняних на суму 2,4 млрд грн – на 1,5 млрд грн більше, ніж у грудні 2019 – го (0,9 млрд грн)",-розповіли у ФССУ.

У Фонді в той же час уточнили, що затримки також пов'язані не з фінансуванням, а з зволіканням в подачі розрахункової заяви від роботодавця до Фонду – саме від дати подачі заявки залежить термін виплати.

Дізнатися дату прийняття заявки Фондом можна за місцем роботи або в робочому органі виконавчої дирекції ФССУ, де зареєстрований роботодавець. Її можна визначити за номером власного ідентифікаційного коду. Контакти робочих органів Фонду вказані за цим посиланням, а за цим – номери гарячих ліній обласних управлінь.