В Україні планують базову величину для соціальних виплат. Відповідний законопроект № 5045 Кабмін вніс на розгляд парламенту.

Базовим державним соцстандартом, на основі якого визначаються Державні соціальні гарантії, є прожитковий мінімум (ПМ). При цьому до величини прожиткового мінімуму прив'язано понад 150 різних видів виплат, частина з яких не має ніякого відношення до ПМ як критерію бідності (наприклад, штрафи, грошові стягнення за адміністративні, кримінальні та інші порушення).

Пенсіонери в Україні
Пенсіонери в Україні

З цього випливає, що будь-яке збільшення прожиткового мінімуму призводить до автоматичного перерахунку значної кількості виплат і необхідності вишукування додаткових витрат бюджетів усіх рівнів.

У законопроекті передбачено з 1 січня 2022 року змінити підходи до визначення прожиткового мінімуму та вдосконалення сфери його застосування. Зокрема, пропонують для розрахунку щомісячних соціальних виплат (надбавок, підвищень, додаткової пенсії, пенсії за особливі заслуги, різних видів соціальної допомоги) встановити:

  • базову величину для соціальних виплат на дітей;
  • базову величину для соціальних виплат населенню.

Базова величина соцвиплат для дітей до 6 років і від 6 до 18 років буде дорівнює прожитковому мінімуму для кожної з категорії дітей. Розмір прожиткового мінімуму буде визначено 1 грудня 2021 року.

Що стосується базової величини для соцвиплат населенню, то вона також буде дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, станом на 1 грудня 2021 року.

Базова величина для соціальних виплат щорічно повинна збільшуватися з урахуванням показника зростання споживчих цін.

Передбачається, що базову величину для відповідних соціальних виплат починаючи з 2022 року щорічно затверджуватиме Верховна Рада в законі Про Державний бюджет України на відповідний рік. Порядок і періодичність (не менше двох разів на рік) перегляду відповідних базових величин для соціальних виплат повинні визначатися Кабінетом Міністрів України.