При цьому експерти прогнозують, що ціни на ліки будуть рости і далі. А фармацевти запевняють, що і не думають піднімати вартість ліків.

Державна служба статистики зазначає, що за рік ціни на найбільш затребувані ліки в Україні зросли більше, ніж рівень інфляції. В першу чергу-це удар по найбільш незахищеним верствам населення, які в Україні представлені пенсіонерами та інвалідами.

Ліки. Фото: скріншот відео.
Ліки. Фото: скріншот відео.

Про це повідомляє "Сьогодні".

Держстат вказує, що за рік,з березня 2020 року по березень 2021 року на 3-12, 5% зросла вартість життєво необхідних препаратів - подорожчали антибіотики, судинорозширювальні (від тиску), знеболюючі та жарознижуючі. При цьому хоча імпортні жарознижуючі та знеболюючі ліки подешевшали на 5%, їх ціна все одно вдвічі перевищує вартість українських аналогів.

Українці все більше переходять на дешеві вітчизняні препарати. Вони на порядок дешевше імпортних, в першу чергу, ліків від тиску. Але українські ліки допомагають не всім - і все одно доводиться використовувати дорогі іноземні аналоги.

Член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін називає головною причиною зростання цін на ліки зростання зарплат, витрат на комунальні послуги та підвищення попиту на жарознижуючі та антибіотики у зв'язку з епідемією коронавірусу.

пенсії, виплати, старенькі
пенсії, виплати, старенькі

"Подорожчання багато в чому об'єктивно, так як, наприклад, мінімальна зарплата підвищилася на 22%, газ подорожчав більш ніж в 1,5 рази, що спричинило за собою зростання комунальних платежів у виробників і в аптечних мережах. Подорожчала і оренда приміщень. Тому я б не вважав таке подорожчання ліків критичним. Хоча в окремих регіонах ціни зросли більше середньостатистичних через логістику, насамперед це східні області. Інша справа, що купівельна спроможність наших пенсіонерів та інших соціально вразливих верств населення не встигає за зростанням цін виробників і апетитами аптечних мереж", - зазначає він.

Пендзін нагадав, що розмір аптечної націнки в Україні не обмежений, тому гостродефіцитні позиції аптеки можуть продавати за тією ціною, яку самі вирішать встановити. Як приклад він нагадав ситуацію з масками, коли одноразові маски в період найвищого попиту продавали по 20-25 грн за штуку. Зараз ціни на маски впали до 3-5 грн в роздробі і 1-1,5 грн в опті, за упаковку з 50 штук.

При цьому представники аптечного бізнесу не згодні.

"Навіть якщо вірити держстатистиці, то, наприклад, українські жарознижуючі і знеболюючі в січні і лютому подешевшали в порівнянні з груднем минулого року на 2%, а імпортні – на 1,5%, ціни на судинорозширювальні залишилися стабільними, незважаючи на зростання інфляції на 2,3% за два місяці. За рік подешевшали імпортні препарати, тому що в березні 2020 року долар був по 28,5 грн, зараз по 27,8 грн. Ціни коригувалися і в цьому році. Постійним клієнтам надаємо знижкові карти", - розповіла виданню менеджер відомої мережі аптек Катерина Мащенко.

Для тих, кому все одно дорого, менеджери аптек радять купувати ліки в соціальних аптеках або скористатися держпрограмою реімбурсації.

При цьому експерти прогнозують, що ціни на ліки будуть рости і далі. А фармацевти запевняють, що і не думають піднімати вартість ліків.

До речі, в країні вже кілька років діє програма "Доступні ліки" - для пільгового забезпечення ліками гіпертоніків, астматиків і хворих на діабет 2 типу (лікування таблетками, а не уколами інсуліну). У програмі реімбурсації бере участь понад 9,3 тисячі аптек-це означає, що аптека за рецептом лікаря безкоштовно або зі знижкою забезпечує хворого ліками, а держава потім компенсує їх вартість. Так можна отримати 254 найменування ліків. У тому числі 195 найменувань – від гіпертонії, 44 – від діабету і 14 – від бронхіальної астми.