В Україні хочуть примусово перевести всіх споживачів газу на річні контракти, які можуть виявитися дорожчими за місячні.

З 1 травня всі газопостачальні компанії можуть перевести українських споживачів на річні контракти з фіксованою вартістю газу. Річний тариф, вважають експерти, може виявитися більш дорогим в тій же річній перспективі, ніж розраховується кожен місяць заново.

газ
газ

Справа в тому, що постачають газ компанії не мають можливості прогнозувати ціну на такий віддалений термін, так як біржові котирування змінюються "непередбачувано". У підсумку їм доведеться закладати в річний тариф ризики зростання вартості газу на світових ринках.

Прогнозується, що пропозиція газопостачальних компаній на рік не відрізнятиметься від вартості газу в зимові місяці – хоча платити за них доведеться, за запропонованими регулятором ринку (НКРЕКП) Умовами.

Цю проблему можна вирішити, скориставшись світовою практикою, запропонував рішення у коментарі UBR.ua експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук.

Комунальні послуги в Україні
Комунальні послуги в Україні

"Уклавши контракт на рік, споживач може програти, так як закладена в тариф ціна може виявитися вище майбутніх витрат компанії на закупівлю ресурсу. На ринку Німеччини це вирішується наступним чином. Якщо ціна протягом року знижувалася, а у споживача був укладений річний контракт з постачальником, то постачальник звертається до місцевого регулятора, типу нашого НКРЕКП. Фіксується, що було витрачено менше коштів на закупівлю газу, і постачальник повертає споживачам переплачену частину коштів. Цей механізм може бути впроваджений і у нас, якщо буде розвиватися ринок газу", – пояснив Корольчук.