В Україні вже давно хочуть запровадити систему обов'язкового пенсійного накопичення. Для цього в існуючу в Україні пенсійну систему потрібно буде внести велику кількість змін.

Про це повідомляти Міністерство соціальної політики.

Що пропонують змінити першочергово-право власності. За нинішньою системою працюючі люди відраховують кошти до Пенсійного фонду, а держава виплачує ці гроші у вигляді пенсій пенсіонерам. Оплачуючи соціальні внески, працюючі люди набувають страховий стаж, що впливає на розмір їх майбутньої пенсії, але в свою власність нічого не отримують. Тому їх майбутня пенсія в свою чергу буде залежати від того, скільки внесків будуть платити в майбутньому інші люди, і від їх кількості. Законодавцями внесено пропозицію про надходження частини внесків у власність людини, на його особистий рахунок в Накопичувальному фонді, при цьому кожен буде власником своїх пенсійних накопичень і сам буде вибирати, в якому фонді їх утримувати, також зможе змінити фонд в будь-який час, залишати пенсійні накопичення у спадок або скористатися ними в критичних випадках.

Накопичувальна пенсійна
Накопичувальна пенсійна

Прем'єр-міністр запропонував при введенні накопичувальної системи не обтяжувати людей і бізнес додатковими платежами. При цьому держава буде перенаправляти частину сплачених податків і зборів на особистий рахунок людини у фонді, визначеним самим працівником. Отже, з податків, сплачених людиною, на накопичення спрямовується частка в розмірі 2% від зарплати. Додаткові внески в розмірі 2% від зарплати будуть перенаправлятися людині із сум єдиного соціального внеску, які за нього сплачені роботодавцем.

Надалі внески необхідно збільшувати, щоб разом солідарна і накопичувальна пенсії забезпечували гідний рівень життя.

Пенсійні накопичення не будуть "лежати на рахунку", вони відразу будуть вкладатися в економіку країни, але тільки в ті інструменти, які визначені законодавством як найнадійніші (державні цінні папери, в тому числі цільові на реалізацію довгострокових проектів, муніципальні цінні папери, акції та облігації підприємств, депозити в надійних банках, банківські метали, нерухомість, земля тощо).

Всі зароблені інвестиційні доходи накопичувальні пенсійні фонди розподілять між майбутніми пенсіонерами, а напрямки і розмір витрат, які можна здійснювати за рахунок пенсійних активів, жорстко обмежені законодавством, щоб пенсійні накопичення не «проїдалися» через витрати.

Накопичувальна пенсійна
Накопичувальна пенсійна

Під час інвестування закон зобов'язує розкладати пенсійні накопичення "за різними кошиками" – це головний спосіб, яким у світі забезпечують збереження коштів протягом довгого часу. Активи, в які інвестуються пенсійні накопичення, можуть бути і гривневими, і валютними, щоб захистити пенсійні накопичення від курсових коливань.

Людина повинна буде вибрати собі фонд для накопичень. Для цього державний регулятор (Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку) відбере найнадійніші накопичувальні пенсійні фонди та оприлюднить їх перелік.

Людям, які на початку роботи системи не зможуть визначитися з вибором, уряд створить фонд «за замовчуванням», який буде працювати за однаковими правилами з усіма іншими, таким чином, щоб це не була монопольна політизована структура, щоб не управлялася в ручному режимі. З нього людина також зможе перевести свої накопичення в будь-який момент в інший фонд, коли визначиться з вибором.