Поки енерговиробники в цьому не зацікавлені, так як при спалюванні твердого біопалива сплачують податок на шкідливі викиди.

У Міністерстві енергетики України вважають, що для забезпечення "незалежності населення" від високих тарифів на тепло потрібно збільшити частку твердого біопалива у виробництві теплової та електричної енергії.

бідність \ село \ бабуся \ старенька \ пенсіонери \\ фото Слово і Діло
бідність \ село \ бабуся \ старенька \ пенсіонери \\ фото Слово і Діло

Завдяки цьому скоротиться споживання імпортного газу, а слідом повинні подешевшати і платіжки за опалення – за оцінками відомства, зменшення тарифів для споживача може скласти близько 10%. Такі прогнози наводяться в опублікованому 8 квітня міністерському законопроекті.

Документом пропонується звільнити від податку на викиди вуглекислого газу підприємства, які на виробничих установках спалюють виключно біопаливо.

Сьогодні вони сплачують екологічний податок за викиди CO2 в атмосферу в розмірі 10 грн за тонну – так само, як і компанії, які для виробництва енергії використовують викопне паливо, на зразок вугілля, газу або торфу. На такий рівень збір підняли в 2019 році. До цього податок на вуглекислий газ становив 41 копійку з тонни. Тобто навантаження збільшилося в 24,4 рази.

Згідно з поясненнями Міненерго, така ситуація не корелюється світовій практиці. Біопаливо, відповідно до методології Рамкової конвенції ООН про зміну клімату, вважається CO-2-нейтральним, так як при його спалюванні вуглекислого газу створюється стільки ж, скільки було поглинено рослинами під час їх зростання.

бабуся топить дровами, пенсіонерка, старенька
бабуся топить дровами, пенсіонерка, старенька

У разі звільнення підприємств, що використовують виключно біопаливо при виробництві теплової та електроенергії, в Міненерго прогнозують розвиток цього сегмента, а також поступовий розвиток біоенергетичних технологій, що дозволить "повною мірою використовувати потенціал місцевої біомаси".

Здешевлення опалення в Україні приблизно на 10%, пояснюють в Міненерго, відбудеться завдяки меншій собівартості енергії, згенерованої з використанням біомаси.

"Відбудеться поступове зменшення вартості енергії для кінцевого споживача, тому що зараз в Україні діє стимулюючий тариф на тепло з альтернативних видів палива на рівні 90% тарифу на тепло з газу", – пояснюється ідея в пояснювальній записці до законопроекту.

Тверде біопаливо, за запропонованим у проекті закону визначенням – - це " тверде паливо, виготовлене з невикопаної біологічно відновлюваної сировини органічного походження (біомаси)".

Відповідно до закону України Про альтернативні види палива, до твердих його видів належить "продукція і відходи сільського господарства (рослинництва і тваринництва), лісового господарства і технологічно пов'язаних з ним галузей промисловості, а також гранули, брикети, деревне вугілля і вуглисті речовини, вироблені з цієї продукції і відходів, що використовуються в якості палива".

Також традиційно під твердим біопаливом маються на увазі дрова.

Щоб отримати нульову ставку екоподатку, підприємству потрібно бути включеним до реєстру установок, які користуються виключно біопаливом. Його створення та ведення забезпечить Держагентство енергоефективності.