Досить часто українські банки в надії на відсутність опору з боку позичальників використовують свідомо незаконні методи стягнення заборгованості.

Як розповів старший партнер АТ" Кравець і Партнери " Ростислав Кравець, в першу чергу це стосується виконавчих написів на незавірених нотаріально договорах, або з пропуском строку позовної давності, або вже після рішення суду.

"Найбільше таких порушень ми бачимо в Укрсоцбанку, який був приєднаний до Альфа Банку. Суд зазначив, що з матеріалів справи вбачається, що нотаріусу для вчинення виконавчого напису не було надано оригінал нотаріально посвідченого договору (договорів). Як це має бути за законом", - розповідає адвокат.

ПриватБанк
ПриватБанк

Крім того, каже юрист, пред'явивши позов про стягнення заборгованості за кредитним договором, кредитор відповідно до ч.2 ст. 1050 ЦК України змінив термін виконання основного зобов'язання.

Такий висновок викладено в постанові Верховного Суду у складі колегії суддів першої судової палати Касаційного цивільного суду від 10 жовтня 2018 року у справі № 398/4514/15-С.але при розрахунку банк це не врахував.

Враховуючи зазначене, оскільки в наданій нотаріусу для вчинення виконавчого напису виписці з рахунку боржника з зазначенням суми заборгованості за кредитним договором не міститься детального розрахунку заборгованості та нарахування відсотків і комісії після дострокового повернення позики, зазначена виписка не є доказом безспірності заборгованості, як відсутні докази того, що безспірність заборгованості була належним чином підтверджена банком при подачі документів нотаріусу.