Найсильніше в ціні виріс буряк, а ось картопля, навпаки, подешевшала майже на третину.

Загальна вартість інгредієнтів для приготування борщу в Україні за карантинний рік, з травня 2020-го по травень 2021 року, зросла на 2%, і зараз становить 63,11 грн для порції на чотирьох осіб.

овочі, базар
овочі, базар

Такі дані наводить Офіс ефективного регулювання BRDO.

За даними дослідників, з шести продуктів, необхідних для приготування борщу, за рік зросли в ціні п'ять:

  • найбільше буряк (+62,8% - до 8,8 грн / кг);
  • капуста (41,38% - до 7,38 грн / кг);
  • сметана, яка подорожчала на 17,26%, і зараз коштує 24,5 грн за 350 грам;
  • дорожче обходиться покупка кілограма моркви (+5,1%, до 8,2 грн);
  • кілограм свинини коштує 103,8 грн, що лише 0,13% більше, ніж у травні минулого року.

подорожчання борщового набору - Інфографіка
подорожчання борщового набору - Інфографіка

Аналітики пояснюють, що основними причинами зростання цін на зазначені продукти стало збільшення логістичних витрат, оплату праці, а також подорожчання електроенергії і газу, необхідних для забезпечення спеціальних температурних умов зберігання врожаю.

Зростання цін на сметану при цьому відображає загальний тренд подорожчання молочної продукції, констатують експерти.

"Це сталося через значне підвищення вартості кормів за останній рік-утримувати худобу стало набагато дорожче, а значить, на ринку виникає дефіцит молочних продуктів", – пояснили в BRDO.

З усіх продуктів борщового набору не подорожчала тільки картопля, яка, подешевшала на 29,3%, з 16,3 до 11,5 грн за кілограм.

Причина цього, пояснили аналітики, в посилення конкуренції на внутрішньому ринку – це спричинить її здешевлення і надалі.

"Імпортери постачають на ринок картоплю за нижчими цінами, ніж її продають українські виробники. Тому при незмінному попиті і зростанні пропозиції імпортної картоплі ціна і надалі буде знижуватися – інакше є значний ризик того, що продукція зіпсується на складах", – підсумували експерти.

Індекс борщу аналітики вивели за цінами продуктів, розміщених в онлайн торговими мережами Fozzy," Новус", Metro і"Ашан".