Збільшення прожиткового мінімуму і його прив'язка до середньої зарплати в Україні, що пропонується законопроектом №3515, призведе до зростання багатьох показників і витрат держбюджету в цілому.

При цьому економіка країни поки не готова до боротьби з бідністю. Про це розповів радник президента з економічних питань Олег Устенко, передає "Україна 24".

За його словами, є "багато підводних каменів".

"Для того, щоб ефективно боротися з бідністю, потрібно забезпечувати високе економічне зростання, економіка повинна зростати на 5%", – зазначив радник президента.

Однак у 2021 році зростання складе 4,5%, а цього недостатньо, "щоб ефективно виконувати ті завдання, які стоять перед Україною".

черга в банк, виплати, пенсії, допомога
черга в банк, виплати, пенсії, допомога

При цьому законопроект пропонує збільшити прожитковий мінімум до 40% від середньої зарплати.

"Це означає, що ми швидко перейдемо від 2200 грн на місяць до приблизно 5500 грн, якщо врахувати, що середня зарплата в цьому році – 13-13,5 тис.грн. Буде значний вплив на багато виплат в Україні-штрафи, пеня, пенсія. З одного боку-потрібно буде збільшувати витрати держбюджету, з іншого – йти на те, що будуть збільшені виплати за багатьма напрямками, наприклад, подача заяв до суду, різні збори", – розповів Устенко.

У той же час Україна вже давно повинна була перейти з фізіологічного на соціальний прожитковий мінімум, який як мінімум включає утримання житла.

"У всьому світі вважають соціальний прожитковий мінімум, ми вважаємо фізіологічний. Є такі країни, де в прожитковий мінімум закладені кошти на утримання домашніх тварин. А у нас з вами фізіологічний-троє трусів, чотири пари шкарпеток, половина пальто на рік, це фізіологія, а не соціальні питання", – розповів економіст Олег пендзін.

Варто зазначити, що на сьогодні прожитковий мінімум для працездатних осіб становить 2270 грн, для непрацездатних – 1769 грн на місяць.

2 червня Верховна Рада прийняла в першому читанні проект закону про формування цього показника. Він пропонує збільшувати його на 1% щорічно і прив'язати до середньої зарплати. Так, в 2021 році прожитковий мінімум може становити 40% від середнього по країні окладу, в 2022 р. – 41% і т. д. у 2031 р. показник може досягти 50% від зарплати.