Через тіньову зайнятість Україна щорічно втрачає тільки від несплати ПДФО близько 42,5 млрд грн, 60% яких повинні направлятися до місцевих бюджетів, а також 52 млрд грн з ЄСВ.

Ці цифри розраховані виходячи з мінімальної заробітної плати, але рівень недонадходжень буде ще більш високим, якщо враховувати середній розмір зарплат в Україні, розповіла UBR.ua заступник міністра економіки Світлана Глущенко.

Чиновник пояснила, що при підрахунку загальних втрат від тіньової зайнятості також слід враховувати не прямі, але непрямі – "втрачені життя громадян через неналежні умови праці та інвестиції, які не надійшли через відсутність нормального конкурентного середовища", вказала заступник міністра.

полуниця, ринок, базар
полуниця, ринок, базар

На її думку, в цілому Україна втрачає від тіньової праці "мільярди, якщо не сотні мільярдів гривень".

Глущенко також вказала, що на сьогоднішній день фактично кожен п'ятий українець працює неофіційно. За даними Держстату, в розрізі професійних сфер найбільша кількість незадекларованої праці в "найпростіших професіях, які не потребують спеціальної підготовки або освіти" (1,445 млн осіб).

Багато неоформлених трудящих і серед кваліфікованих фахівців з інструментами (331 тис.), працівників торгівлі та послуг (132,9 тис.). Однак має поширення неформальний сектор і серед професіоналів (44,9 тис.), фахівців (28,9 тис.), керівників (5,5 тис.), технічних службовців (4,4 тис.).

"Той факт, що неформально зайнятими є переважно особи з невисоким рівнем освіти, які виконують просту, некваліфіковану працю, формує в суспільстві негативне ставлення до робітничих професій. Як наслідок, молодь відмовляється від робітничих професій, створює певний дисбаланс на ринку праці", - вважає Глущенко.

Заступник міністра нагадує, що за останніми даними Держстату найбільше число неоформлених працівників, в розрізі галузей економіки, припадає на сільське господарство (1,464 млн осіб) – це 44,7% від усього неформального зайнятого населення України.

Значне число українців працює без трудового договору у сфері будівництва (556,9 тис. – 17%), а також на підприємствах оптової та роздрібної торгівлі (520 тис. – 15,9%). Водночас у промисловості неофіційно трудиться 183,4 тис.осіб, що становить 5,5% від усього неформального зайнятого населення України.

Всього ж на даний момент, за підрахунками Держстату, в Україні 3,27 млн осіб повністю або частково працюють без оформлення. Глущенко, втім, акцентує, що точну кількість неоформлених працівників назвати складно.

"До них (3,27 млн неоформлених працівників - прим. ред.) треба було б додати дані про людей, які отримують зарплату "в конверті", не оформляють роботу за сумісництвом, мають інші договори замість трудових. Але офіційних даних про це немає", – зазначила Глущенко.