Компанія "Укрзалізниця" здійснює пасажирські перевезення собі на збиток. Тому квитки на пасажирські потяги ні за яких умов не дешевшатимуть. А в перспективі, пасажири поїздів будуть поставлені у нерівні умови.

електричка
електричка

Таку, не надто райдужну, картину змалював в ефірі телеканалу "Україна 24" глава "Укрзалізниці" Володимир Жмак.

За словами керівника компанії, пасажирські перевезення в Україні завжди були і залишаються збитковими. Разом із тим, із 2018 року компанія "Укрзалізниця" не піднімала вартості пасажирських квитків ані на гривню.

"Крім того, ми не те, що не підвищуємо вартість проїзду, ми навіть не індексуємо на рівень інфляції. Тому говорити про те, що у нас є можливість зменшувати ціни на квитки, ми сьогодні не можемо", - пояснив керівник компанії.

В усьому світі пасажирські перевезення не є прибутковими, проте всюди їх дотує держава. У нас же цього немає, каже Жмак. На сьогодні "Укрзаліниці" також майже не компенсують перевезення пільговиків. Зокрема, Міносвіти і місцеві бюджети заборгували компанії по мільярду гривень.

іржавий поїзд
іржавий поїзд

Єдина надія - на поділ "Укрзалізниці" на кілька окремих компаній. Тоді, сподівається керівник, можна буде вийти хоча б на нульову рентабельність пасажирських перевезень. Та й то за рахунок того, що перевізник планує укладати безпосередньо договори з місцевими органами влади і керівниками великих підприємств про дотації приміських пасажирських маршрутів. Адже багато людей, які працюють на підприємствах великих міст, добираються туди щодня з передмість на електричках.

Якщо влада і керівництво підприємств зацікавлені, щоб їхній працівник вчасно прибув на службу, то за це доведеться платити. Якщо ж місцева влада платити не захоче, то "Укрзалізниці" доведеться діяти іншими методами. Скасувати окремі приміські поїзди компанія, звичайно, не може, так само, як і локально підвищити ціни на квитки. Однак дати на такі маршрути вагони-розвалюхи було би цілком логічно.

іржавий поїзд
іржавий поїзд

"Ми будемо використовувати принцип пряника: якщо у вас є з нами договір, ви отримаєте нову модернізовану електричку, з усіма сучасними умовами перевезення. Якщо немає договору - будемо надавати за залишковим принципом електрички Ризького заводу 1976 року", - пригрозив Жмак.