З 1 березня 2021 року в Україні набув чинності закон 1115-IX щодо ставки податку на додану вартість (ПДВ) на операції з постачання окремих видів сільськогосподарської продукції.

Документом знижується ПДВ з 20% до 14% для деяких категорій виробників.

Користь молочних продуктів
Користь молочних продуктів

При цьому норми Закону призвели до зворотного ефекту. Наприклад, ціни на м'ясо і молоко стрімко йдуть вгору, а робота легальних виробників цих товарів фактично паралізована, повідомив голова податкового комітету парламенту Данило Гетманцев за підсумками зустрічі з представниками м'ясної та молочної галузі.

"За словами виробників, рішення про пільгову ставку ПДВ в 14% фактично паралізувало їх роботу, обумовивши подорожчання товару білих виробників в порівнянні з тінню на 7,2%, що вивело їх за межі рентабельності... помилку треба виправляти", – написав Гетманцев в Telegram.

Червоне м'ясо
Червоне м'ясо

Раніше стало відомо, що в лютому Україна стрімко збільшила імпорт свинини – в 3,5 рази щодо аналогічних показників минулого року. Виробники м'яса вважають, що в березні поставки продукту з-за кордону зростуть ще сильніше, а разом з цим посилиться і криза у вітчизняному свинарстві.

Паралельно прогнозується зростання і роздрібної ціни традиційного в країні м'яса-аж до 150 грн/кг.

Все це, на думку м'ясопереробних підприємств, обумовлено дорожнечею українських свиней в порівнянні з тваринами господарствами Канади та Європи. Її необхідно знижувати, щоб галузь могла вижити і конкурувати з імпортом.

У свою чергу самі Свинарі вказують, що останнім часом працюють на межі окупності, і вважають, що ціни і свиней, і їх м'яса в магазинах, повинні рости – а до кризи в галузі призведе якраз зворотна ситуація.