В Україні великий ажіотаж навколо ціни на газ, так як споживач тепер повинен буде самостійно вибрати постачальника.

У зв'язку з цим перед людьми стоїть важкий вибір: як не вибрати дорого постачальника і максимально заощадити на ціні. Експерт Інституту енергетичних стратегій Юрій Корольчук пояснив, чому ціна на газ складе, як мінімум, 8000 тисяч гривень за тисячу кубів.

газ, блакитне паливо
газ, блакитне паливо

"Антимонопольний комітет України в щорічному звіті визнав, що державна компанія «Нафтогаз» займає монопольне становище на ринку видобутку газу. Це створює штучні переваги "Нафтогаз" на ринку поставок газу і призводить до спотворення конкуренції на ринку газу. Виходячи їх цього можна очікувати, що річний тариф на газ для українських споживачів складе не менше 8000 грн за 1000 куб.м. Магічна цифра в 6999 грн за 1000 куб. м завершує свою дію. З 1 квітня 2021 року можна очікувати, що ціна на газ зросте і складе орієнтовно 8000 грн. Є ряд факторів, які вказують на те, що і річна ціна на газ на період з травня 2021 по травень 2022 складе орієнтовно не менше 8000 грн. за 1000 куб.м", – пояснив Юрій Корольчук.

Також експерт підкреслив, що залишаються в силі монополістичні позиції «Нафтогазу» на ринку видобутку газу. "Нафтогаз" і далі контролює компанію "Укргазвидобування", яка видобуває 14,2 млрд.куб. м газу. "Нафтогаз" відмовляється продавати Державний газ для всіх учасників ринку. По-друге, на ринку нафти спостерігається зростання ціни на нафту, що відіб'ється в зростанні ціни на газ на біржах ЄС в літньо-осінній період. По-третє, Державний "Нафтогаз", як і приватні компанії (в умовах відсутності доступу до газу українського видобутку), орієнтуються на європейські біржові показники газу.

"Власне, саме перераховані фактори створили ситуацію, коли об'єктивною ринковою літньою ціною на газ буде вартість не менше 8000 грн. Водночас, за таких умов під час наступного опалювального сезону споживач не платитиме більшу ціну у разі повторення ситуації 100% зростання ціни на газ. Також споживачі не будуть змушені перебувати в постійному пошуку кращої ціни на газ і знизяться ризики від переходу від однієї до іншої компанії, а також від несподіваного автоматичного переведення до постачальника останньої надії", – написав Юрій Корольчук.

Експерт підкреслив, що низька ціна на газ влітку є оманливою, оскільки населення і ТКЕ використовують менше 1 млрд.куб. м газу для приготування їжі і підігріву води. Основний обсяг газу – 12 млрд. куб. м-використовується взимку.